top of page

ÉLET INTEGRÁLÁSI FOLYAMAT

fenomenológiai pszichológia

és integratív állítás

​

 

A LIP a Lebensintegrationsprocess, az Élet Integrálási Folyamat rövidítése. A módszer kifejlesztÅ‘je dr. Wilfried Nelles, német társadalomtudós, terapeuta és állításvezetÅ‘, aki a tudatszintek változását követi a spirituális fejlÅ‘dés szemszögébÅ‘l. A LIP egy újfajta terápiás megközelítés, a családállításból ismert felállítást alkalmazza. Új abban az értelemben, hogy a családállítástól és rendszerállítástól eltérÅ‘en a hangsúly nem a más emberekkel való kapcsolatokon, a családban vagy a rendszerben elfoglalt helyen és szerepen van, hanem egyedül az egyénen, és annak a saját magához való hozzáállásán.

 

A fókusz az egyéni életút integrálásán van, amelynek során ránézünk életpályánk különféle szakaszaira, és a családállításból is ismert felállításos (fenomenológiai pszichológia) megközelítéssel bejárjuk az eddig megtett utat integrálva mindazt, amit eddig kirekesztettünk belÅ‘le. A LIP állításban a különféle életszakaszokat egytÅ‘l hétig számozott papírlapok jelzik. A kliens a felnÅ‘tt életszakaszt jelzÅ‘ négyes számra áll, onnan választ segítÅ‘ket vagy képviselÅ‘ket a korábbi életszakaszokat jelzÅ‘ egyes, kettes és hármas lapokra. A képviselÅ‘kön keresztül, a családállításból is ismert módon, megmutatkozik valami a kliens számára. Ami megmutatkozik, az a múltjából ismert, de egészen az állításig nem tudatosult érvényes igazság. A különbség a családállításból ismert mozgások és a LIP mozgások között az, hogy a LIP mozgásban a képviselÅ‘k a nekik kijelölt helyen maradnak, és ezt a helyet nem hagyják el.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

A LIP hét száma által jelzett életszakasz megfelel a csakrák segítségével is leképezhetÅ‘ hét tudatossági szintnek. A hét életszakasz: embrió kor, gyermekkor, kamaszkor, korai felnÅ‘ttkor, érett felnÅ‘ttkor, öregkor, halál. A hét tudatszint pedig: szimbiotikus egységtudat (1), csoport vagy mi-tudat (1), én-tudat (3), ön-tudat (4), lélek- vagy szellem-tudat (5), tudatos egységtudat (6), teljességtudat (7). Mindegyik életszakasznak megvan a maga igazsága, amely az annak megfelelÅ‘ tudatszintben gyökerezik. Amikor megpróbáljuk a korábbi életszakaszokban átéltek igazságait kigyomlálni, kijavítani, meggyógyítani, konfliktus keletkezik bennünk. FelnÅ‘ttként, a LIP modell segítségével, ránézhetünk ezekre a különféle igazságokra, elismerhetjük valódiságukat ott, ahol és amikor az életünkben helyük és idejük volt, és ezáltal múlttá válhatnak, nem kell visszatérniük a jelenünkbe ismétlÅ‘dÅ‘ minták, reakciók vagy pszichózisok formájában.

 

Az állításos munka során a klasszikus értelemben vett csinálástól eltérÅ‘en az állításvezetÅ‘ nem csinál semmit. Jelen van a klienssel, tartja a teret, ahol az Å‘ lelkének a mélyébÅ‘l az, ami a témájával kapcsolatos, abban a pillanatban bíró igazságértékkel felbukkan. Ez hat. Hogy mi bukkan fel, nem tudjuk, ezt sem kontrollálni, sem megrendelni nem lehet. Néha katartikus érzéssel együtt jön, mint egy tűzhányó, máskor nagyon csendes, alig észrevehetÅ‘. Ez kiüti a racionális elmét és kirántja a kliens alól a még létezÅ‘nek vélt talajt. Az állításvezetÅ‘ alól is, hiszen ez Å‘t is teljesen az ismeretlenbe dobja. Csak míg a klienst a témája be- és visszaszívhatja, vissza a korábbi tudatszintekre, a múltbeli történetekkel, érzelmekkel, (v)iszonyokkal azonosulásba, és automatikusan elkezdÅ‘dhet a múlt újraélése, az állításvezetÅ‘ a jelenben marad és folyamatosan tartja a kapcsolatot a mellette levÅ‘ felnÅ‘tt klienssel. Így távolság teremtÅ‘dik a kliensben a múltbeli kapcsolatok és összefonódások meg a jelenlegi önmaga között. Meg tud érkezni abba, aki Å‘ az itt és mostban, és ekkor a múlt valóban múlttá válhat. A múlttá vált múlt elismerése, az, hogy a múlton nincs semmi megoldani, javítani, helyrehozni való, iszonyúan tud fájni. FelnÅ‘tt jelenlétbÅ‘l ez kibírható, az is, ami volt, és az is, ami van. Gyermeki vagy kamasz üzemmódból nem. A LIP akkor is, ha lapokra kihelyezett állítás formájában, akkor is, ha egy interjú formájában történik, mindenképp két felnÅ‘tt ember között zajlik, a felnÅ‘tt terapeuta találkozása a felnÅ‘tt kliensével.

​

Egyéni offline vagy online konzultációhoz idÅ‘pontot kérhetsz itt:
gergelyedo@gmail.com | 0040751450416.

A konzultáció idÅ‘tartama és ára a Romániában és Magyarországon élÅ‘knek:

1 óra (60 perc) 450 RON.

​

A más országban élÅ‘knek az egyéni állítás / coaching árát annak annak az országnak az árai szerint számolom fel, amelyben élnek.

​

Lehetséges egyéni vagy csoportos LIP állítás. Amennyiben a csoportos események érdekelnek, követheted a Nelles Institut Transylvania Facebook oldalt vagy a Casa EDO oldalon az események követése gombra kattintva értesülhetsz róluk. Csatlakozhatsz a Casa EDO Facebook csoporthoz is. 

20200410_183818.jpg

Gergely Edó és Vági Zsolt a fenomenológiai pszichológiáról és élet integrálási folyamatról I.

A fenti videóbanVági Zsolt magyarországi mentálhigiénés szakember hétfÅ‘ esti programjában,

a Sharing•Circle beszélgetésekben a kérdései mentén körüljárjuk a fenomenológiai szó jelentését, hogyan érvényesül ez a mai pszichológiai munkában, a családállítás témáját is, fÅ‘leg abból a szemszögbÅ‘l, hogy a LIP modellel való munka miben különbözik ez elÅ‘bbitÅ‘l.

Gergely Edó és Vági Zsolt a fenomenológiai pszichológiáról és élet integrálási folyamatról II.

A fenti videóban Vági Zsolt magyarországi mentálhigiénés szakember hétfÅ‘ esti programjában, a Sharing•Circle beszélgetésekben kérdez. Ez a beszélgetés mintegy folytatása az elsÅ‘nek: https://youtu.be/JKVu2q7HdA0, amely, bár egy spontán, egyszeri alkalomnak indult, a nézÅ‘k kérésére ezt a folytatást eredményezte. Folytatjuk a LIP modell (Wilfried Nelles által kidolgozott állaítási munka) bemutatását a felnÅ‘tt tudatszintekkel a fókuszban.

EGYÉNI ÁLLíTÁS

​

Régebb, ha kérdezték az emberek, milyen is az egyéni állítás, próbáltam lebeszélni az embereket, mert én a csoportost nagyon szeretem, és úgy gondoltam, hogy abból, az esetek és képviseletek sokfélesége miatt, bÅ‘vebben meríthetnek. Aztán be kellett látnom, van, akinek ez felel meg jobban, vagy mert teljes védettséget élvez, vagy a programja miatt, vagy mert akkor szeretne nálam állítani, amikor éppen Kolozsváron tartózkodik, egyébként máshol lakik. Ez felelhet meg jobban azért is, mert én megyek az Å‘ városába, de a csoportos program pont nem passzol neki. Úgyhogy most már szívesen és örömmel ajánlom, mind az egyéni családállítást, ahol kis, sakkszerű fafigurákkal vagy papírlappal, mind pedig az egyéni Élet Integrálási Folyamatot (LIP - Life Integration Process, Wilfried Nelles nyomán), ahol papírlapokkal és számokkal járjuk be az eddigi életutat.

egyéni.jpg

Az alábbi ábra Wilfried Nellesnek a magyarul is megjelent Az életben nincs visszaút (Bioenergetic Kiadó, 2009) című könyvébÅ‘l való. A hét életszakasznak megfelelÅ‘ hét tudatszintet mutatja be az egyéni életútra vonatkoztatva.

nelles-1.jpg
bottom of page